Skip to content

3 Cove DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block494.22
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,606
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,100
52%
Improvement Value:$87,900
48%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,732+1.5%
2024$3,678+6.3%
2023$3,459+1.6%
2022$3,404+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,606DeedBook 3908, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1968