Skip to content

56 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1969

Last Sale Price
$97,900
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block494.23
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,024
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,000
54%
Improvement Value:$83,200
46%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,654+1.4%
2024$3,602+37.6%
2023$2,617+1.6%
2022$2,575+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,900

To:

Sq Ft1,024DeedBook 2967, Page 625

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 1962, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 1712, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1969