Skip to content

10 Cove DriveCape May, NJ 08204

Built 1969

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block494.24
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,000
69%
Improvement Value:$42,900
31%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,837+1.4%
2024$2,797+6.3%
2023$2,630+1.6%
2022$2,588+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft704DeedBook 4053, Page 541

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 2705, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1969