Skip to content

4 Cove DriveCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 10, 2009

Property Information

Block494.24
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,002
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
61%
Improvement Value:$59,500
39%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,133+1.4%
2024$3,088+6.3%
2023$2,905+1.6%
2022$2,858+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,002DeedBook 3402, Page 553

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3345, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1968