Skip to content

69 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1970

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block494.25
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
51%
Improvement Value:$89,300
49%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,734+1.5%
2024$3,680+6.3%
2023$3,461+1.6%
2022$3,406+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 3841, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 1650, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1970