Skip to content

316 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 16, 1986

Property Information

Block494.26
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,601
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
46%
Improvement Value:$110,400
54%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,865+1.6%
2024$3,806+6.8%
2023$3,565+1.7%
2022$3,504+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 1625, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1981