Skip to content

306 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1977

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block494.26
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,519
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
37%
Improvement Value:$163,500
63%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,259+1.5%
2024$5,183+6.3%
2023$4,875+1.6%
2022$4,797+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

To:

Sq Ft2,519DeedBook 3547, Page 346

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2881, Page 391

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 2763, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1977