Skip to content

47 Beachhurst DriveCape May, NJ 08204

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block494.26
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
55%
Improvement Value:$78,800
45%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,283+1.6%
2024$3,232+6.9%
2023$3,025+1.8%
2022$2,973+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971