Skip to content

302 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block494.26
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,817
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
46%
Improvement Value:$113,700
54%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,249+1.5%
2024$4,188+6.3%
2023$3,939+1.6%
2022$3,876+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$184,000

To:

Sq Ft1,817DeedBook 3759, Page 862

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 3153, Page 365

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 2525, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1978