Skip to content

300 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block494.26
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,391
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
47%
Improvement Value:$108,000
53%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,133+1.4%
2024$4,074+6.3%
2023$3,831+1.6%
2022$3,770+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,391DeedBook 3564, Page 163

Property Sale

Sale
$203,100
DeedBook 3042, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 1698, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1978