Skip to content

311 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block494.28
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,643
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
45%
Improvement Value:$108,300
55%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,981+1.5%
2024$3,924+6.3%
2023$3,690+1.6%
2022$3,632+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,643DeedBook 3035, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1979