Skip to content

323 Roseann AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block494.28
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
56%
Improvement Value:$69,200
44%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,968+1.6%
2024$2,922+6.9%
2023$2,734+1.8%
2022$2,686+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 4242, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1979