Skip to content

322 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block494.28
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
52%
Improvement Value:$81,200
48%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+1.4%
2024$3,382+6.3%
2023$3,181+1.6%
2022$3,130+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 3789, Page 934

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2466, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1979