Skip to content

309 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1978

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block494.29
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
55%
Improvement Value:$73,300
45%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,296+1.5%
2024$3,248+6.3%
2023$3,055+1.6%
2022$3,006+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 3779, Page 836

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2784, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1978