Skip to content

317 Suzanne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block494.29
Lot29
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
56%
Improvement Value:$69,700
44%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,222+1.4%
2024$3,176+6.3%
2023$2,987+1.6%
2022$2,940+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3459, Page 48

Property Sale

Sale
$179,450
DeedBook 3363, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1979