Skip to content

332 Linda Anne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block494.29
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,445
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
46%
Improvement Value:$104,800
54%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,910+1.5%
2024$3,854+6.3%
2023$3,625+1.6%
2022$3,567+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 3577, Page 439Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3135, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1979