Skip to content

322 Linda Anne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block494.29
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,445
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,900
47%
Improvement Value:$100,900
53%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,849+1.4%
2024$3,794+6.3%
2023$3,568+1.6%
2022$3,511+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,445DeedBook 4123, Page 354

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 3564, Page 566Recorded12/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1980