Skip to content

313 Mindy AvenueCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block494.31
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,052
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
50%
Improvement Value:$86,700
50%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,543+1.5%
2024$3,492+7.9%
2023$3,237+1.6%
2022$3,186+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 3933, Page 905

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3363, Page 521

Property Sale

SaleMulti
$66,370
DeedBook 1632, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1985