Skip to content

410 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2007

Property Information

Block494.32
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,720
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
42%
Improvement Value:$127,500
58%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,431+1.4%
2024$4,368+6.3%
2023$4,108+1.6%
2022$4,042+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 3154, Page 495

Property Sale

SaleMulti
$63,990
DeedBook 1556, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 1984