Skip to content

224 Sivia StreetCape May, NJ 08204

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block494.33
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,720
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
43%
Improvement Value:$120,700
57%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+1.4%
2024$4,232+6.3%
2023$3,980+1.6%
2022$3,916+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$63,990
DeedBook 1514, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1982