Skip to content

411 Croydon DriveCape May, NJ 08204

Built 1982

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block494.33
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,170
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
49%
Improvement Value:$96,300
51%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,798+3.7%
2024$3,662+6.3%
2023$3,444+1.6%
2022$3,389+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,170DeedBook 4018, Page 885

Property Sale

SaleMulti
$62,990
DeedBook 1506, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1982