Skip to content

233 Linda Anne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1983

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block494.33
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,274
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
50%
Improvement Value:$89,200
50%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,616+1.5%
2024$3,564+6.3%
2023$3,352+1.6%
2022$3,299+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,274DeedBook 3609, Page 746

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 3470, Page 422

Property Sale

SaleMulti
$60,990
DeedBook 1521, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 1983