Skip to content

101 Heidi AvenueCape May, NJ 08204

Built 1983

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block494.34
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,300
48%
Improvement Value:$88,900
52%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452+1.5%
2024$3,402+6.3%
2023$3,200+1.6%
2022$3,149+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 3529, Page 497

Property Sale

SaleMulti
$66,490
DeedBook 1570, Page 1195

Property Built

Built

Year Built: 1983