Skip to content

127 Heidi AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$43,200
Last Sale Date
Nov 9, 1979

Property Information

Block494.34
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,200
53%
Improvement Value:$82,100
47%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,535+1.5%
2024$3,484+6.3%
2023$3,277+1.6%
2022$3,225+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$43,200

To:

Sq Ft1,276DeedBook 1438, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1979