Skip to content

227 Mindy AvenueCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$228,900
Last Sale Date
Aug 1, 2013

Property Information

Block494.34
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
47%
Improvement Value:$111,200
53%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,239+1.5%
2024$4,178+6.3%
2023$3,929+1.6%
2022$3,867+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$228,900

To:

Sq Ft1,392DeedBook 3547, Page 364

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2811, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1979