Skip to content

233 Mindy AvenueCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Sep 17, 2007

Property Information

Block494.34
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.09

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,418
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
48%
Improvement Value:$94,500
52%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,701+1.4%
2024$3,648+6.9%
2023$3,412+1.6%
2022$3,358+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,418DeedBook 3308, Page 902

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 1771, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1981