Skip to content

245 Mindy AvenueCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$64,490
Last Sale Date
Dec 14, 1987

Property Information

Block494.34
Lot29
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.05

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
48%
Improvement Value:$95,300
52%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,717+1.4%
2024$3,664+6.3%
2023$3,446+1.6%
2022$3,391+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,490

To:

Sq Ft1,445DeedBook 1721, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1980