Skip to content

221 Sivia StreetCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block494.35
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,346
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
49%
Improvement Value:$93,400
51%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,679+1.5%
2024$3,626+6.3%
2023$3,410+1.6%
2022$3,356+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 3878, Page 190

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3333, Page 511

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3282, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$67,990
DeedBook 1647, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1986