Skip to content

217 Sivia StreetCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block494.35
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,020
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
52%
Improvement Value:$81,200
48%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+1.4%
2024$3,382+6.3%
2023$3,181+1.6%
2022$3,130+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 4127, Page 56

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 3766, Page 654Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3512, Page 246

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2799, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 1967, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 1732, Page 1169

Property Built

Built

Year Built: 1988