Skip to content

131 Linda Anne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2001

Property Information

Block494.36
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,995
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
39%
Improvement Value:$157,800
61%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+21.2%
2024$4,346+6.3%
2023$4,087+1.6%
2022$4,022+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$111,300
DeedBook 2666, Page 427

Property Sale

SaleMulti
$62,490
DeedBook 1480, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1981