Skip to content

217 Joanne StreetCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block494.36
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
51%
Improvement Value:$85,900
49%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,527+1.5%
2024$3,476+6.3%
2023$3,269+1.6%
2022$3,217+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 3118, Page 752

Property Sale

SaleMulti
$54,490
DeedBook 1474, Page 1168

Property Built

Built

Year Built: 1981