Skip to content

216 Mindy AvenueCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Mar 27, 1998

Property Information

Block494.36
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,391
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
52%
Improvement Value:$81,200
48%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,431+1.4%
2024$3,382+6.3%
2023$3,181+1.6%
2022$3,130+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,391DeedBook 2748, Page 668

Property Sale

SaleMulti
$56,490
DeedBook 1469, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1981