Skip to content

222 Mindy AvenueCape May, NJ 08204

Built 1981

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jul 1, 1998

Property Information

Block494.36
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
45%
Improvement Value:$108,500
55%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,735+1.5%
2024$3,678+6.8%
2023$3,444+1.7%
2022$3,385+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 2765, Page 678

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 1581, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1981