Skip to content

218 Judith StreetCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block494.37
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage994
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
51%
Improvement Value:$83,000
49%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,468+1.5%
2024$3,418+6.3%
2023$3,215+1.6%
2022$3,164+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 2997, Page 658

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 1768, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1979