Skip to content

212 Deborah StreetCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block494.38
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,472
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
41%
Improvement Value:$129,300
59%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,462+6.7%
2024$4,180+18.8%
2023$3,517+1.6%
2022$3,461+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 3619, Page 764

Property Sale

SaleMulti
$67,800
DeedBook 1455, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1979