Skip to content

214 Deborah StreetCape May, NJ 08204

Built 1980

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 12, 2007

Property Information

Block494.38
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,036
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
51%
Improvement Value:$82,900
49%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,466+1.5%
2024$3,416+6.3%
2023$3,213+1.6%
2022$3,162+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,036DeedBook 3301, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$67,800
DeedBook 1453, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1980