Skip to content

197 Baywood DriveCape May, NJ 08204

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block494.40
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,225
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
31%
Improvement Value:$224,400
69%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+1.5%
2024$6,475+6.3%
2023$6,089+1.6%
2022$5,992+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967