Skip to content

200 Baywood DriveCape May, NJ 08204

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block494.41
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
40%
Improvement Value:$152,400
60%
Total Assessment$252,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,125+1.5%
2024$5,051+6.3%
2023$4,751+1.6%
2022$4,675+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2368, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1967