Skip to content

3116 Butternut RoadCape May, NJ 08204

Built 1974

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 14, 1997

Property Information

Block494.44
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,484
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
35%
Improvement Value:$177,800
65%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+1.5%
2024$5,491+6.3%
2023$5,164+1.6%
2022$5,082+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 2701, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1974