Skip to content

3112 Butternut RoadCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Aug 27, 2001

Property Information

Block494.44
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,596
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
47%
Improvement Value:$108,100
53%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,157+1.4%
2024$4,098+6.3%
2023$3,854+1.6%
2022$3,793+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900

To:

Sq Ft1,596DeedBook 2927, Page 598

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 1708, Page 1128

Property Built

Built

Year Built: 1973