Skip to content

3104 Butternut RoadCape May, NJ 08204

Built 1982

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Nov 17, 1987

Property Information

Block494.44
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,280
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
43%
Improvement Value:$128,400
57%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,569+1.4%
2024$4,504+6.3%
2023$4,236+1.6%
2022$4,168+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 1719, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1982