Skip to content

3115 Butternut RoadCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$224,547
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block494.45
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,840
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
40%
Improvement Value:$147,400
60%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+1.4%
2024$4,884+6.3%
2023$4,593+1.6%
2022$4,520+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$224,547

To:

Sq Ft1,840DeedBook 3785, Page 827

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 3060, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$6,250
DeedBook 1447, Page 660