Skip to content

3109 Butternut RoadCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 15, 1996

Property Information

Block494.45
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.12

Building Details

Building Class16.5
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,232
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
37%
Improvement Value:$165,100
63%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,313+1.4%
2024$5,237+6.3%
2023$4,926+1.6%
2022$4,847+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 2671, Page 424

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 1934, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 1729, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1975