Skip to content

307 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block494.47
Lot22.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.06

Building Details

Building Class15
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,100
49%
Improvement Value:$107,600
51%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+1.5%
2024$4,252+6.3%
2023$3,999+1.6%
2022$3,935+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4141, Page 737

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3460, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1975