Skip to content

2706 Bay DriveVillas, NJ 08251

Built 1984

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block494.51
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$129,700
53%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,953+1.6%
2024$4,874+6.4%
2023$4,583+1.7%
2022$4,507+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 4098, Page 393

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,680DeedBook 3989, Page 68Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2722, Page 567

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1953, Page 337

Property Sale

Sale
$56,900
DeedBook 1573, Page 1043

Property Built

Built

Year Built: 1984