Skip to content

2705 Huron DriveVillas, NJ 08251

Built 1987

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block494.51
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,553
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,100
47%
Improvement Value:$142,200
53%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,451+1.6%
2024$5,364+6.4%
2023$5,044+11.1%
2022$4,541+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,553DeedBook 3297, Page 53

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 1699, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1987