Skip to content

2712 Placid DriveVillas, NJ 08251

Built 1984

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block494.53
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,004
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
57%
Improvement Value:$88,500
43%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,192+1.6%
2024$4,125+6.4%
2023$3,879+1.7%
2022$3,815+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,004DeedBook 3649, Page 300

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 1563, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1984