Skip to content

2703 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 1985

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block494.53
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,351
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
51%
Improvement Value:$109,400
49%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,534+1.6%
2024$4,462+6.4%
2023$4,196+1.7%
2022$4,126+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,351DeedBook 3908, Page 704

Property Sale

Sale
$54,079
DeedBook 1610, Page 1147

Property Built

Built

Year Built: 1985