Skip to content

316 Tahoe DriveVillas, NJ 08251

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block494.53
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,448
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
49%
Improvement Value:$118,500
51%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,726+1.6%
2024$4,651+6.4%
2023$4,373+1.7%
2022$4,301+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2965, Page 842

Property Sale

Sale
$55,590
DeedBook 1610, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1985