Skip to content

9 Leonard DriveCape May, NJ 08204

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block495.01
Lot13.13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,700
35%
Improvement Value:$209,300
65%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+1.6%
2024$6,374+6.4%
2023$5,994+1.7%
2022$5,894+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft1,730DeedBook 4184, Page 754Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$389,356
DeedBook 3912, Page 189Recorded5/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$120,626
DeedBook 3891, Page 140Recorded12/10/2019